czwartek, 21 lutego 2013

Dość piaszczysty i sążnisty język jest ten nasz ojczysty

Jak informuje Wiki 21 lutego obchodzimy Dzień Języka Ojczystego. Jak informuje PAP "połowa spośród 6 tys. języków świata jest zagrożonych" (chociaż ja osobiście to bym napisała że połowa jest zagrożona, jak więc widać obchodzę ten dzień dość połowicznie ;)
"Obecnie na świecie używa się 6-7 tysięcy języków (...). Języki, którymi na co dzień posługuje się najwięcej osób, to: chiński (1170 mln użytkowników), angielski (1135 mln), hiszpański (450 mln), hindi (400 mln) i arabski (350 mln) (wg publikacji "Języki świata" UNESCO z 2008 roku).
Uwzględniwszy trudności z rozróżnianiem odrębnych języków i dialektów, językoznawcy szacują, że w historii ludzkości istniało około 13 tys. języków. Wraz z upływem wieków niektóre z nich zanikały i ginęły, specjalistów niepokoi jednak tempo, jakie ten proces przybrał w ostatnich latach"
Do najbardziej zagrożonych należą języki Aborygenów oraz języki afrykańskie, a także dialekty indiańskie i niektóre języki plemion z Indii, m.in. z Andamanów. 80 procent mieszkańców Ziemi posługuje się 83 językami. Przetrwanie 3500 najrzadszych zależy zaledwie od 0,2 procent ludzkości. Najbardziej zagrożone są te używane wyłącznie w mowie, bo umierają wraz z ostatnimi ludźmi, którzy nimi władają. Znane są jednak przypadki, gdy dało się odwrócić los ginącego języka. W Walii edukacja dwujęzyczna doprowadziła do tego, że wiele dzieci mówi po walijsku lepiej niż ich rodzice.
Najbardziej udaną próbą przywrócenia życia językowi jest przypadek hebrajszczyzny. Oryginalny język Starego Testamentu nie był używany na co dzień od setek lat - poza liturgią żydowską. Poczynając od XIX w. hebrajski zaczął być używany w Palestynie wśród członków ruchu kierowanego przez Eliezera Ben-Jehudę (1858-1922), którego syn był pierwszym użytkownikiem języka nowohebrajskiego. Po założeniu państwa Izrael w 1948 r. hebrajskiego uczono w izraelskich szkołach, a imigranci przechodzili na hebrajski, co niestety odbyło się kosztem innych języków tradycyjnie związanych z kulturą żydowską, jak germański jidysz lub romański ladino.
UNESCO opracowało "Atlas Języków Zagrożonych", gdzie można znaleźć dane na temat 3 tys. języków. Z obszarem Polski związanych jest osiem z nich: kaszubski, białoruski, jidisz, rusiński, romski, poleski, wiliamowicki (pochodzący od wschodnioniemieckiego, którym mówi obecnie około 70 starszych mieszkańców miasteczka Wiliamowice koło Bielska Białej), a także słowiński, który od lat 60. XX wieku uważany jest za wymarły. " Więcej [tutam]
No to ten,  tera obrazki pouczające
 I piosenka

Tymczasem u mnie nadal
 

17 komentarzy:

 1. Renamencie Krotochwil, jak dla mnie to im mniej jezykow, tym lepiej. Juz teraz trudno sie dogadac z niektorymi mieszkancami ziemi. Gdyby istnial jeden jezyk na calym swiecie, o ile nasze zycie byloby latwiejsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No nie przesadzajmy, ileż miejsc pracy by ubyło w tym apogeum światowego bezrobocia, gdyby zlikwidować zawody tłumaczów i językowych nauczycielów, nieprawdaż...
   No i jakiż to miałby być język - raczej łacina czy esperanto?

   Usuń
 2. Ten dialog jest rozwalający. :))))

  OdpowiedzUsuń
 3. Kocham nasz język ojczysty. Zawsze mnie wzrusza wiersz Miłosza "Moja wierna mowo." Wiem, patetyczne to i niemodne, ale polszczyzna jest piękna.

  Jej wzór? W zasadzie dwa - "Pan Tadeusz" i "Lalka."

  pzdr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też kocham a nawet szanuję.
   I się przymierzam do "Chłopów", długo już się przymierzam, może w tym roku dam radę?

   Usuń
  2. Zacznij czytać jesienią, to Ci pójdzie w czasie realnym lektura.

   ;-)

   Usuń
 4. Się nie pisze się "czysta złotych", tylko "czysta złoty"!!!
  Moja koleżanka mówi właśnie "złoty", zamiast "złotych" i to taka ą ę, kariera, wakacje, jazda konna.
  I mnie coś szczela! :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A teraz jeszcze moda na "paczenie"...

   Usuń
  2. czydzieści złoty za czy czyste = ęteres zycia ;)
   straszne toto, nawet pisowni liczbów się nie nauczyć, eh

   Usuń
 5. Aaaaaaa, mam jeszcze takie moje ulubione językowe zdarzenie-zderzenie, ponoć prawdziwe.
  "Powiedz, co się nie zgadza w zdaniu <>?"
  "Kontrol jest zazwyczaj rodzaju męskiego, więc zdanie powinno brzmieć <>".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, dziwne rzeczy się porobiły, przesadziłam z nawiasami chyba.
   Powiedz, co się nie zgadza w zdaniu "Do autobusu weszła kontrol"?
   Kontrol jest zazwyczaj rodzaju męskiego, więc zdanie powinno brzmieć "Do autobusu wszedł kontrol".

   Usuń
  2. Kontrola stanowczo powinna być rodzaju żeńskiego, bo to żeńska domena jest :)

   Usuń
 6. ,,Kontrol'' i ,,renament'' to dla mnie dwa podstawowe mierniki erudycji. A co do języków: ciekawe, czy istnieje jeszcze mój ulubiony język, o którym dowiedziałam się w czasie studiów. A imię jego: misztek-zatopek-otomi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dla mnie te mierniki to 'wziąć' i 'garnki' zamiast 'garki'. No i może jeszcze 'chrzestny' zamiast 'krzesny' :I

   Usuń
 7. Język jest narzędziem komunikacji i gdyby był tylko jeden język na świecie byłoby cudownie. Można by chociaż uprościć polską ortografię, ale nie, dorośli są zbyt leniwi, żeby zmieniać przyzwyczajenia, więc się tak bujamy z tym ch, rz, ó. Gdyby to zmienić, to pobolałoby kilka lat, a potem już wieczna szczęśliwość.

  OdpowiedzUsuń
 8. 5 sztuków wkładów wymiennych z Carrefur bardzo mi się spodobało! :)
  Nasz język też nieustannie się zmienia, ale chyba nie wymrze!

  OdpowiedzUsuń

No to cyk! Nie ma się co pieścić.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...