sobota, 5 lipca 2014

Wsiąść do pociągu byle jakiego

Kiedy Maryla śpiewała o pociągowej bylejakości a zaraz potem potem o niebycie Cyganów, nie przewidziała chyba, że wykracze całkowicie niemelodyjny rozkład krajowego taboru, eh.

Ale do rzeczy. Nastały wakacje  i w związku z tym udamy się w podróż. Wsiądziemy do pociągu aby pod koniec sierpnia wysiąść z samolotu, albowiem o to w życiu chyba chodzi, żeby piąć się coraz wyżej i się europeizować. W PKP europeizować się nie da, można raczej zwschodnieć. Niestety wesołych anegdotek z podróży koleją transsyberyjską brak.

Jeśli chodzi o patrona kierowców to jest nim św. Krzysztof, natomiast patronką pociągowych podróży jest św. Matka Kasa, do której koniecznie należy się pomodlić przed podróżą i poprosić o miejsce przy oknie.
Należy zaznaczyć, iż czasem bardzo trudno ją znaleźć i swoje trzeba odstać, albowiem rodacy nie są jeszcze biegli w romansach z automatami biletowymi.
Przepowiednie uzyskane w matce kasie są często niejasne

Ale najważniejszy jest zakup biletu. Nie jakiegoś tam normalnego czy ulgowego, leszcze, tylko prawdziwie  rewelacyjnego.
W dalszej części zajmujemy się znalezieniem cieniście alogicznych informacji o odjazdach,  celach podróży i przyporządkowaniu jednych do drugich.

A potem i tak musimy o wszystkim zapomnieć i czekać na to co ma być, bo co ma być to będzie i żaden megafon tego nie zmieni. Zasadniczo. Lub odwrotnie.
Wybieramy pociąg z menu zardzewiałych dań bardzoretro, choć nie gotowanych na parze.
No to jadymy! To nie Indie, sytuacji outdoorowych nie będzie, choć może szkoda, bo tłok podobny - tyłek w tyłek i spocona pacha w spocny tyłek, a nie jest to na świeżym powietrzu jednak.
Więc po kilku godzinach nie jest ciekawie.
Teraz udamy się do przedziału z linkami, gdzie zapoznamy się z panią, co nie wiedziała, że jest 5 spółek kolejowych i że nie można po prostu wsiąść do pociągu, który zdaje się być odpowiednikiem danych na rewelacyjnym bilecie 
Peron się zgadza, godzina też. Dlaczego dostała mandat?[klik]
Albo z panią, która chciała kupić bilet już będąwszy w trzewiach jadącego pociągu (pewnie to ta sama niemota!)
Chciałam kupić bilet, dostałam mandat. "Taki regulamin"  [klik]
Zapoznamy się też z bolączkami podróżowania z rowerem Polskie Koleje Antyrowerowe - wszystkie sposoby, na jakie PKP utrudnia nam życie [klik]
Nie mniejszą bolączką jest, w przypadku bycia kobietą, posiadanie samej walizeczki (w końcu sama kosmetyczka to jakieś 5 kilko), o czy opowie celebrytka Janda 
Wychowaliśmy takie pokolenie mężczyzn [klik]
(Droga Krystyno! Mimo dzielących nas dekad, obie jesteśmy już w wieku, w którym nikt z płci brzydkiej nam walizeczki nie podsadzi, niestety, jeśli nie zastosujemy skomplikowanych podchodów natury psychologiczno-wymuszającej. Ja osobiście skupiam się na niezaprawionej żalem samodzielności i tylko przy ściąganiu rzeczonej walizeczki zawsze tak uceluję, żeby spadła na bezkręgowca, który mi nie pomógł, czego oczywiście nie mogę ci polecić, ponieważ jesteś celebrytką ;)
.......
Może się jednak zdarzyć i tak, że tłoku nie będzie, że nie będzie nikogo, bo współpodróżni wybrali inszy środek transportu.

Jeśli pociąg pojedzie tylko dla nas, to hulaj dusza! Możemy się zająć robótkami ręcznymi
Umoszczeniem siedziska wielokrotnego użytkuAlbo narwać trochę włoszczyzny z mijanych ogródków, co zapewne urozmaici dietę serwowaną w Warsie

gdzie nadal serwują zelżałe kanapki z serem
Całość podróży warto zakończyć chlapnięciem lufki w jakimś  stowarzyszeniu poszkodowanych ofiar kolein.
ps. Mój ostatni, rzetelny fotoreportaż do zagranicznego miejsca, gdzie można dojechać pociągiem tutaj [klik], nie licząc oczywiście miejscowości krajowych [klik] o których milczę dyplomatycznie, zanim się ich nie naumiem bez gps-a.

Miłego pekapowania!

16 komentarzy:

 1. Ja nie zapomnę nigdy moich osobistych podróży pociągami. Jeszcze za czasów, gdy istniała zasadnicza służba wojskowa i trafiało się, że rezerwistów, którzy opatuleni w swoje widowiskowe chusty (stały motyw - goła baba, orzeł i trupia czacha), narąbani tanimi winami, ryczeli na całe regulatory w wagonach pozbawionych przedziałów.

  Dziś się z tego śmieję, ale wtedy do śmiechu mi nie było. Groźnie się czasem działo...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rezerwistów się w rzeczy samej nie widuje ostatnio, wymarły jakiś ten ryczący gatunek...

   Co do stylu, gorsze połączenia już widywałam - całe to pokolenie emu czy jak im tam, bez tej jakże swojskiej, płciowej bazy.

   Usuń
 2. Najbardziej urzekły mnie robótki ręczne, czas kreatywnie spędzać podróż ;)
  Zaproszę cię do moich dwóch historii, tylko błagam nie mów, że cię urzekły, bo zmienię profil bloga. Rozkład jazdy z 25maja i podlinkowane w nim "panie tu je pkp" powinny stanowić zwieńczenie opowieści o komforcie jazdy. Nie spamuję z linkami, by nie dostać kopa w tzw kostkę. (Zaznaczę tylko, że pani z drugiego-pierwszego wpisu już nie pracuje-obawiam się, że dołożyłam do jej decyzji swoja cegiełkę).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kto choć raz nie ponarzekał na PKP jest dla mnie podejrzany.
   Albo bogaty ;)
   Spokojnie i bez nerwów można linkować - im krwawsze histerie, tym lepiej ;)

   Usuń
 3. hehe, kiedyś jechałam ze Szczecina do Oddesy, później do Kijowa i do Szczecina, pociągiem, powinna opisać... chyba

  kiss

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Odessy, hm.
   Światowa i hipsterska zarazem jesteś, Margaryto.
   Powinnaś opisać, kanieszno.

   Usuń
  2. Pisz mi tak, pisz... z walizą wielkości małego nosorożca wyglądałam raczej jak idiotka :) kiss

   Usuń
 4. Uff! Dobrze, że czasem tylko skm-ką doświadczam rozkoszy kolejnictwa...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy w eskaemce nie doświadczyłam rozkoszy, za to zgrozy co niemiara, ah.

   Usuń
 5. lubię podróże kolejom, chociaż nigdy nie jestem pewna czy dojadę do tego celu co chcę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, wielce filozoficzne spostrzeżenie, chyba że chodziło o odłączanie wagonów w trakcie podróży.

   Usuń
 6. hmmm, czy myśmy się tydzień temu nie minęły w pociągu ;) ?
  Miałam błędnie wystawiony bilet i robótkę w rękach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja to mam robótkę w rękach przed podróżą, jak sama se bilet wystawiam ;)

   Usuń
 7. Lubię zapach impregnatu do podkładów zmieszany zapachem gorącej od słońca stali, unoszący się cicho nad torowiskiem w drżącym powietrzu, w którym nie widać końca prostego odcinka torów, tak jest odległy. Lubię ten mikroklimat, ten spokój zapowiadający nadejście pociągu i wspomnienie zabawy z gwoździami rozpłaszczanymi kołami lokomotywy, których potem szukaliśmy z kumplami w kamieniach torowiska. Lubię kolej mimo wszystko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak lirycznie potraktowałeś tę kolej, mmm.
   Aż niemal mam chwilowo ku niej ciepłe uczucia ;)

   Usuń
 8. masz bardzo dowcipną wenę .. bardzo zabawne impresje .. z Kraków Główny to mam taką oto impresję sprzed dokładnie dwóch lat :^)
  http://peregrino-pl.blogspot.com/2013/03/what-is-f-k-t-u-r-a.html

  OdpowiedzUsuń

No to cyk! Nie ma się co pieścić.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...